K čemu životopis potřebujete? Možná jste právě nezaměstnaní, nebo možná sice práci máte, ale špatně placenou, nebo vás zlobí váš šéf, nebo jste dostali výpověď nebo jste si prostě dali změnu místa jako novoroční předsevzetí. Ať je za tím jakákoliv příčina, potřebujete pár rad, jak čtivý životopis napsat.
Pokud se tedy právě snažíte vytvořit svůj životopis, jistě oceníte různé vzory životopisů, který vám poslouží jako ideální předloha. Ukáží vám, jaké informace do vašeho životopisu dostat a které vystihují to nejdůležitější o vás a vy tím získáte klíč, který otevře dveře ke skvělým pracovním příležitostem.
Svým životopisem musíte dát lidem z oddělení lidských zdrojů vědět, že o pracovní pozici máte vážný zájem tím, že popíšete vše podstatné. A je jedno, zda už hledáte pozici pomocného personálu, recepčního, prodejního manažera, lakýrníka či kuchaře, je důležité vzít v úvahu rady uvedené níže.
- Poctivě proto sepište váš životopis a nezapomeňte na přiložení motivačního dopisu, který by měl být součástí i ostatních podkladů, které do firmy chcete posílat.
- Pokud váš životopis nevhodně strukturovaný a nebo neobsahuje relevantní informace, personalista vás nepozve k výběrovémun řízení, a nebudete mít možnost se osobně představit.
- Nadřízení a personalisté si zaměstnace vybírají především podle životopisu. Když nadřízený vypíše novou pracovní pozici, tak se mu ozvou různí uchazeči a osoba zodpovědná za nábor musí ze životopisů a průvodních dopisů udělat užší výběr a pozvat na pohovor pouze ty nejvhodnější.
- Pro profesionální zpracování životopisu budete potřebovat přehled vašich zkušeností a dovedností.
- Dobře strukturovaný a připravený životopis by vám měl zabezpečit vstupenku k pracovnímu pohovoru do zaměstnání. Protože ne každé cv popisující vaše osobní úspěchy o vás vypoví zaměstnavateli potřebné silné stránky a zkušenosti v dobrém světle.
1. Na co hlavně dbát při psaní životopisu?
- Dbejte na úpravu, strukturu a obsah vašeho životopisu, v první fázi výběrového řízení je forma vašich sdělení stejně podstatná jako jejich obsah a váš životopis v porovnání s CV od ostatních kandidátů může buď pozitivně zapůsobit nebo propadnout.
- Dnes je prvotním cílem životopisu zprostředkovat zaměstnavateli podstatné informace o uchazeči, které musí být stručné, výstižné a přehledné, a zaujmout budoucího nadřízeného tak, aby věnoval pročtení životopisu pozornost až do konce.
- Pokud vytváříte životopis na míru pro určitou pozici, což je vhodnější, ale pracnější, vypíchněte takové pracovní zkušenosti, které přímo souvisejí s náplní práce, o kterou se ucházíte. Můžete ho pozměnit na základě toho, o jakou pozici se zajímáte (zkušenosti s prací s dětmi jsou pro mateřskou školu skvělé, nicméně kancelářskou práci nezajímavé).
- Další důležitou částí životopisu je také přehled o schopnostech a dovednostech. Jedná se především jazykové schopnosti (úroveň znalostí), počítačové dovednosti (seznam programů, které ovládáte) a další charakteristiky, které vás mohou odlišit od ostatních uchazečů a které mají vztah k vybrané pozici – například řidičský průkaz, ekonomické znalosti.
2. Co se do životopisu nehodí?
Do životopisu se nehodí informace o vašem rodinném stavu, sexuální orientaci, náboženském přesvědčení, vašem původu, rase, národnosti, váš zdravotní stav, nebo pokud jste těhotná a další soukromé informace (číslo kreditní karty, rodné číslo …).
V případě, že nemáte čistý trestní rejstřík a zaměstnavatel ho od vás ani nežádá, určitě ho nepředkládejte.
3. Co když nemám dostatečnou praxi?
- Pokud jste čerstvým absolventem bez pracovních zkušeností, je dobré do životopisu zakomponovat alespoň informace týkající se praxe během studia, vašich zajímavých studijních projektů nebo aktivitu v rámci studentských organizací.
- Dále můžete do vašeho životopisu zakomponovat krátké představení, předchozí práce vykonávané v rámci brigád a dalších pracovních aktivit mimo školu, kterou jste studovali.
- Také napsat životopis po delší době, třeba po mateřské může bát problém.
4. Napsat rovnou kontakty na reference nebo počkat na druhé kolo pohovoru?
Než do svého životopisu uvedete jména a kontaktní informace osob, které vám reference hodlají poskytnout. Nezapomeňte je poprosit o souhlas a poinformujte je jakou pozici se ucházíte, zeptejte se také jakou formu kontaktu preferují (telefonní, emailem), pokud chcete ušetřit místo nemusíte psát jména a kontaktní informace, stačí napsat: „Na požádání.“
5. Vyplatí se naznačení dlouhodobých pracovních plánů?
Je také dobré do životopisu napsat kam profesně směřujete. Je zcela na vás, zda tuto sekci do svého životopisu zařadíte. Sebevědomě popsané profesní cíle tedy mohou pomoci ukázat váš potenciál.
6. Kdy použít graficky upravený životopis?
Pokud se hlásíte na pozici grafika, nebo učitelky mateřské školy, nemusí být na škodu použít na vašem životopisu například barvy, případně jiné grafické prvky.
7. A co když si s životopisem skutečně nevíte rady?
Uvědomte si, že váš životopis, je vaší vstupenkou do nového zaměstnání, takže pokud jste zkušený elektrikář, a gramatika není vaše silná stránka (není to nic špatného, každý není učtel českého jazyka), poproste někoho z rodiny nebo personální agenturu, aby vám životopis pomohli vytvořit, upravit a zkontrolovat gramatiku. Podívat se můžete také na detailní návod, jak dát životopis dohromady se zajímavými radami od Moniky Gavlasové.
8. Má životopis obsahovat fotografii?
Svou fotku můžete buďto přiložit jako obrázkový soubor do emailu, ale lepší bude, když se umístí přímo do dokumentu s životopisem, protože tak se neztratí.
9. Jak má být životopis dlouhý?
Maximálně 2 stránky. Pokud je rozsah vašeho životopisu větší (například proto, že jste absolvovali desítky školení), přesuňte údaje do příloh nebo vyberte ty nejzajímavější s ohledem na požadavky výběrové řízení.
10. Jak napsat životopis ve Wordu?
Na závěr váš životopis překontrolujte a opatřete datem, případně podpisem Dále už se můžete těšit pouze na pracovní nabídky, které k vám dorazí.
Nejnovější komentáře