Vzor životopisu je velmi efektivní pomůcka, která vám pomůže napsat životopis neboli CV (z latinského Curriculum Vitae) přehledně, a hlavně atraktivně pro budoucího zaměstnavatele. Jedná se o nepostradatelný dokument, který v drtivé většině každý uchazeč o danou pozici musí předložit. Podle něho totiž personalista, který provádí výběrové řízení nebo přímo váš budoucí nadřízený, pozná, zda má vůbec smysl Vás na pohovor pozvat. Proto je nezbytné věnovat jeho napsání náležitou pozornost. Nejčastější a nejmodernější formou CV je takzvaný strukturovaný životopis.
Pokud si myslíte, že napsat životopis je celkem věda, potom věřte, že na tom není nic až tak složitého. Jestliže si jako předlohu stáhnete správný vzor životopisu, bude už jeho napsání opravdu snadné.
Jaké údaje nesmějí v životopisu chybět?
Životopis by o vás měl vypovídat to nejdůležitější. Nesmí být ale příliš rozsáhlý, aby se do jeho čtení chtěl vedoucí výběrového řízení vůbec pouštět. Musíte mít na zřeteli, že v některých případech musí váš životopis zaujmout během několikasekundového letmého čtení – není totiž výjimkou, že se na jednu pozici ozvou desítky uchazečů o zaměstnání. Příliš strohý životopis ale také nevypadá na první pohled moc dobře. Proto dejte pozor na to, co do něj psát a jak by měl být dlouhý.
Vzor životopisu – nezbytností jsou rozhodně tyto údaje:
1) Osobní informace
V této části je nezbytné uvést Vaše jméno a příjmení, trvalé bydliště, kontaktní telefon a email, který by měl vypadat reprezentativně. Jestliže máte už od svých 15 let email s přezdívkou, či zdrobnělým jménem, je načase si založit nový.
2) Dosažené vzdělání
Uvádějte pouze vzdělání, které jste zdárně ukončili, nebo pokud ještě studujete, uveďte to tak jak to ve skutečnosti je. Na druhou stranu rozhodně není nutné uvádět, že jste nezvládli dokončit vysokou školu. Základní školu musí mít každý, proto se neuvádí.
3) Dosavadní pracovní zkušenosti
Ideální je uvést především zaměstnání, které má nějakou souvislost s pozicí, o kterou se ucházíte. Například dočasné práce jako letní brigády není nutné uvádět. Ovšem, pokud jste ještě nikde nepracovali, uveďte alespoň ty, ať toto místo nenecháváte prázdné. Svoje poslední či dvě poslední zaměstnání rozepište detailněji, ta dřívější stačí popsat stručněji.
4) Vaše schopnosti, znalosti a dovednosti
Nebojte se zde trochu vychválit. Uvádějte hlavně schopnosti a dovednosti, které souvisí s danou pozicí. Jestliže ovládáte cizí jazyky, tak ke každému nezapomeňte uvést také stupeň znalosti.
5) Prodělané kurzy a školení
Jestliže se sami vzděláváte na kurzech, je to velké plus. Zase zde platí, že je důležité uvádět především kurzy, které zaměstnavatel ocení.
6) Zájmy
Zde není nutné se rozepisovat. Stačí uvést zhruba 4 až 5 vašich zájmů a zálib.
7) Datum
Nezbytný údaj, aby bylo jasné, že je životopis aktuální.
Pořadí těchto údajů je na vás, ale doporučujeme použít vzor životopisu zmiňovaný výše v článku.
Další typy, které váš životopis vylepší:
- Máte-li profesionální profilovou fotku, přidejte ji do životopisu, bude to jenom vaše plus.
- Životopis vždy upravte na míru požadavkům konkrétní pozice, personalista musí mít při čtení pocit, že jste to právě vy, koho hledá. Samozřejmě doporučujeme uvádět pouze pravdivé informace.
- Před tím, než životopis odešlete, dejte ho přečíst někomu z rodiny či přátel – mohou tam najít jak gramatické nedostatky, tak logické nesouvislosti.
Další rady a tipy 2 vzory životopisu Strukturovaný životopis Jak napsat životopis