Jestliže se chystáte na pracovní pohovor, potom vám jistě velmi záleží na tom, abyste u něj uspěli co nejlépe. Tento článek Pracovní pohovor otázky a odpovědi vám pomůže připravit se na něj co nejlépe.
Problémem většiny lidí je v tom, že se neumějí prodat. Ačkoliv jste možná skromný člověk, který se nerad vychvaluje, je důležité, aby z vás jako z uchazeče o pracovní pozici sálalo sebevědomí. Proto je dobré vědět, jaké otázky vás nejspíš potkají a jak na ně odpovídat. Zde je výčet třech nejčastějších otázek na pracovním pohovoru:
Otázka 1: Proč vás zaujala naše nabídka?
Musíte mít jednoznačný názor, proč zrovna tato práce. Odpověď nevím, či dlouhé rozmýšlení vám na bodech nepřidají. Blízkost k vašemu bydlišti také není zrovna ideální odpověď. Naopak zaujmete s odpověďmi jako:
„Takovou nabídku jsem již dlouho hledal, neboť v ní mohu využít své dovednosti a zkušenosti.“
„Na podobné pozici jsem již pracoval a měl jsem úspěch, proto mě zaujala nabídka práce v této oblasti.“
„Pracovat v tak úspěšné společnosti, jako je ta vaše, je mým snem a rád bych svými zkušenostmi pomohl jejímu dalšímu rozvoji.“
Otázka 2: Z jakého důvodu jste opustil předchozí zaměstnání?
Z vaší odpovědi se personalista snaží zjistit, jestli s vámi nebudou problémy v rámci kolektivu, i dodržování smlouvy. Rozhodně se nesnažte mluvit špatně o předchozím zaměstnavateli. Pokud se zmíníte o špatném kolektivu, bude to působit, jako že v kolektivu nedokážete pracovat. Jestliže řeknete, že jste práci nezvládal, budete vypadat, jako nepříliš schopný člověk. Kladně ohodnocené odpovědi mohou být takovéto:
„Ačkoliv jsem chtěl firmě pomoci k lepším výsledkům, můj nadřízený mi nedal prostor k představení mých návrhů, proto jsme nenašli společnou řeč.“
„Finanční ohodnocení nebylo dostatečné. Svých schopností si cením.“
„Dojíždění mi zabíralo příliš mnoho času, který bych raději využil efektivněji, či pro svou rodinu.“
Otázka 3: Co považujete za své slabé stránky?
Slabé stránky máme každý. Proto se nesnažte personalistu přesvědčit, že vy žádné nemáte. Nebude vám věřit. Je dobré se otevřít a říci jich hodně. Budete považován za upřímného a za někoho, kdo se nebojí přiznat své chyby. Určitě ale není dobré uvádět nezodpovědnost, lenost, či problémy s komunikací. Vyberte slabé stránky popravdě, ale takové, které nebudou v nové práci překážkou. Můžete například říci:
„Jsem tvrdohlavý a vše, co začnu, se snažím za každou cenu dotáhnout do konce.“
„Občas se mi nepodaří dosáhnout svých cílů v plánovaný čas, ale nikdy se nevzdávám a zkouším to znovu.“
„Někdy mám strach z nových věcí, ale vždy, když tento strach v sobě překonám a pustím se do práce, mám ze sebe radost.“
Jestliže chcete vědět ještě více o tématu pracovním pohovoru otázky a odpovědi, podívejte se také na dalších 8 těžkých otázek u pracovního pohovoru, 65 nejčastějších otázek, či na Přípravu na pracovní pohovor.
Doufáme, že vám rady jak na pracovní pohovor a otázky a odpovědi pomůže k získání vysněného zaměstnání.
Nejnovější komentáře