Zeptali jsme se známých na jejich nepříjemné zážitky u pohovorů a vybrali z nich ty, kterým se, když se tehdy staly, obě strany zasmály a také ty, kdy se bohužel nesmál nikdo a pohovor či telefonát nedopadl dobře. A zároveň se podíváme, jak se jim vyhnout nebo je zavčas napravit.
Pohovor začal zbrkým podáním ruky
První kontakt, který při pracovním pohovoru zanecháte je velmi důležitý. K prvnímu, k čemu téměř vždy dojte je podání rukou. Někdy stisk ruky bohužel nevyjde, jak si představujete. Ani známému se to jednou nepodařilo. Když ho pustili do místnosti, kde na něj čekal budoucí nadřízený, překotně se k němu přiblížil a místo celé ruky mu stiskl pouze konečky prstů, což ani pro jednoho z nich nebylo příjemné. Říkal, že na to myslel celý pohovor a když se loučili, podání rukou už si pohlídal a ulevilo se mu, že se to podařilo alespoň na podruhé. Správné podání ruky by si měl každý nacvičit, stisk by měl být krátký, pevný ale ne drtivý nebo ukvapený a ruka by měla být přirozeně teplá a samozřejmě suchá.
Dobrý den paní Nováková. Dobrý den, ale já se jmenuji Soukupová.
Bývalý kolega spěchal na poslední chvíli na přijímací pohovor a všechny potřebné detaily měl napsané v kapse na lístečku: adresu, jméno paní z personální agentury, jméno ředitelky firmy a jméno personalistky ve firmě, o které se ucházel o práci. Byl k ní uveden hned jak přišel, takže měl čas se na lístek podívat velice zběžně a jména si při představování popletl. Což není zrovna dobré vizitka a začátek pohovoru. Proto se vždy vyplatí přijít na pohovor o 10 minut dříve a v klidu si zopakovat jméno osoby, se kterou budete jednat. V případě tohoto faux-pas nezbývá než se pořádně omluvit.
Pokud chcete pracovat pro značku Fronto, musíte jít ke konkurenci.
Kolega si vzpomněl na pracovní pohovor, ve kterém si popletl produkty společnosti. Ucházel se v té době o pozici obchodního zástupce ve stavebnictví a v jednom týdnu měl pohovor u několika konkurenčních firem. Když byl na pohovoru u jedné z nich a chtěl ukázat, že skvěle zná jejich sortiment, tvrdil, že jejich omítkové směsi Fronto mají skvělé parametry a že tím pádem musí jít hodně na odbyt – problém byl ale v tom, že to byl konkurenční výrobek, prostě si spletly firmy. Pokud chodíte do práce a k tomu zároveň ve stresu obíháte pohovory u firem ve stejném oboru, problém je na spadnutí. Pomůže opět pouze soustředění se před pohovorem a poctivá příprava na pohovor u každé firmy zvlášť. Mimochodem tento pohovor samozřejmě dobře nedopadl.
Dobrý den, jmenuji se Hvězdová, pardon vlastně Dvořáková.
Známá byla na pohovoru a když se představovala svému budoucímu nadřízenému, který se jí představil jako pan Hvězda a ona, protože myšlenkami byla ještě někde jinde mu zbrkle odpověděla: „Dobrý den, Hvězdová“. Nezdá se to pravděpodobné, ale skutečně se to stalo. Ve zlomku sekundy se opravila a řekla, že se jmenuje Dvořáková. V tomto konkrétní případě to prý dopadlo dobře a oba dva se tím bavili ještě pár minut. Zde se dá poradit pouze jedna věc, a to maximální soustředění před a během pohovoru, takhle příjemně to nemusí dopadnout vždy. Někdo by si to mohl vzít osobně nebo přeřeknutí považovat za nejapný žert.
Můžete rozvést vaše silné stránky, které jste uvedl v motivačním dopise?
Další případ, bohužel častého faux-pas, je nedostatečná příprava před pohovorem. Známý intenzivně chodil na pohovory a na jeden z nich si nevzal motivační dopis, který si upravil na míru dané pracovní pozici. Když se ho paní z personálního oddělení zeptala na jeho silné stránky, které měla před sebou vytištěné a chtěla, aby je rozvedl, horko těžko si vzpomínal, co tam vlastně napsal. Což dobrý dojem dvakrát neudělalo. Vytištěné podklady: popis pracovní pozice, životopis, průvodní dopis a případně ukázky vaší práce nebo potřebné certifikáty a další dokumenty prostě musíte mít vždycky sebou.
Promiňte, ale mám silný pocit, že to co mi tvrdíte, není ve skutečnosti pravda.
To poslední, co by jste měli během výběrového řízení do zaměstnání udělat je lhát o vašich zkušenostech, dovednostech, praxi a podobně. Zkušený personalista nebo manažer, který ve své praxi hovořil s desítkami kandidátů, odhalí během pohovoru, zda mluvíte pravdu či ne. Velké mezinárodní firmy mají propracovaný interní systém náboru zaměstnanců a personalisté a manažeři jsou školeni, jak během pár minut zjistit pravdu, například sledem rychle kladených otázek, kdy se, pokud se pokoušíte lhát, sami z této lži usvědčíte. A pak může dojít k situaci, kdy uslyšíte výše uvedenou větu a váš pohovor v té chvíli s ostudou končí. Tento příběh není skutečný, ale je důležité tuto záležitost zmínit a do podobné situace se v žádném případě nedostat.
Pohovor v angličtině – jeden velký trapas
Jestliže vás čeká pohovor v angličtině a cítíte, že by mohlo dojít k nepříjemné situaci, můžete se podívat na video Jak se vyhnout trapasu při pohovoru v angličtině, které připravila jazyková škola Channel Crossings. Pokud se chcete vyhnout trapasům typu: nevíte co odpovědět, dlouho přemýšlíte a nejste schopni zformulovat větu, je dobré si předem nastudovat na pohovor otázky a odpovědi, se kterými se nejčastěji setkáte.
Další rady a tipy Pracovní pohovor Otázky při pohovoru Připravte se na pohovor