V běžné praxi se přijímací pohovor koná s personalistou v personální agentuře nebo ve firmě, kde žádáte o místo. Dnešní doba ale umožňuje využívat internet a na pohovor se vůbec nemusíte dostavit osobně, ale pro ušetření času s vámi bude proveden pohovor online. Pokud tušíte nebo už víte, že součástí vašeho výběrového řízení bude právě videopohovor, začněte se připravovat okamžitě. Jestliže budete mít na přípravu několik dnů, je to ideální situace. Tento návod samozřejmě neplatí pro lidi, kteří se mluveným slovem na kameru živí, jsou zvyklí často prezentovat a veřejně vystupovat. Rady jsou určeny pro ty, kteří před zapnutou kamerou takzvaně „ztuhnou“ nebo minimálně podstatně zpomalí svoje reakce – což se bez poctivé přípravy stane drtivé většině. Kdo jste viděli film Sluce, seno a pár facek a scénku s Helenou Růžičkovou jak v kravíně stojí před televizním štábem a mluví na kameru, víte, co máme na mysli.

Video pohovor versus Online pohovor

Rozdíl mezi video pohovorem a online pohovorem je v tom, že u video pohovoru se přihlásíte do aplikace a budete po zapnutí nahrávání se začnou nahrávat vaše odpovědi na postupně zobrazované otázky. Nevýhoda je v tom, že mluvíte pouze vy a máte pouze jednu šanci, takže se musíte hodně dobře připravit. Oproti tomu online pohovor probíhá přes aplikace Skype, Zoom, Google meet, Microsoft teams nebo podobné aplikace a online komunikujete s personalistou nebo nadřízeným, který pohovor vede. Výhodou je, že se můžete opravovat, pokud se hned napoprvé nevyjádříte přesně a je to také méně formální způsob pohovoru.

Jak se připravit na online pohovor a video pohovor?

Níže uvedených 7 rad platí všeobcně pro jakýkoliv pracovní pohovor po internetu. Projděte si je a hlavně začněte s přípravou včas. Nechat vše na poslední chvíli váš stres jenom zvýší a nebudete vypadat uvolněně. A platí zde všechny rady, jak se připravit na osobní pohovor.

Video pohovor – přípravu začněte ideálně dva dny předem

  • Cvičně si nahrajte svoje odpovědi v délce dvou minut a pusťte si záznam. Velice kriticky se podívejte na sebe, jak vypadáte, jaká děláte gesta, jakým tempem mluvíte, zda neopakujete slova jako prostě nebo takže, co je vidět za vámi, zda jste dostatečně osvětleni a na všechny ostatní, co nepůsobí dobře. Vše, co je rušivé začněte odstraňovat. Pokud je vaše pozadí plné obrazů, poliček či výtvorů vašich dětí, klidně se přesuňte do jiné místnosti, kde je pozadí čisté, jednoduché a jednobarevné. Nebo alespoň pootočte počítač nebo kameru.
  • Musíte být dobře vidět a slyšet. Pokud máte například typ počítače all-in-one u kterého vestavěný mikrofon snímá hluk počítače nebo přenosný počítač, kterému stále jede chladící ventilátor, použijte stolní mikrofon. Jestliže   nemáte, tak si ho kupte, jedná se o investici okolo sta korun, určitě se to na kvalitě zvuku pozitivně odrazí. A čím více světla v místnosti bude, tím lépe, takže rozsviťte všechna světla, která vás budou osvětlovat ze předu, nikoliv zezadu. V případě že rozsvítíte světla za sebou, nebude vám vidět do obličeje.
  • Dívejte se do kamery. Musíte se naučit mluvit do kamery a během videopovoru z ní nespustit oči, tedy kromě chvíle, kdy nahlas předčítáte otázky, na které máte odpovídat. Čtení otázek nahlas je důležité a těm, kteří váš záznam budou sledovat a hodnotit, bude váš projev připadat plynulejší. Snažte se působit příjemně a usmívat se.
  • Důkladně se naučte informace, které jste uvedli v životopise a případně v doprovodném dopise. Na základě těchto dokumentů jste byli vybráni, takže jsou v pořádku. Tyto informace pak použijte vhodně a nenásilně během videopohovoru.
  • Připravte se na nejčastější otázky. Otázky v něm kladené jsou otevřené, což znamená, že vybízejí k detailnější odpovědi, samozřejmě v časovém limitu, který může být pro jednotlivé otázky v rozsahu jedné až tří minut. Zde jsou typické otázky, které u videopohovoru můžete čekat:
    • Představte se nám / Řekněte nám něco o sobě (1-2 minuty).
    • Řekněte nám něco o svých zkušenostech (2-3 minuty).
    • Proč se ucházíte o tuto pozici? / Co naší firmě přinesete? (1-2 minuty).
    • Myslíte si, že zapadnete do naší firemní kultury? (1-2 minuty).
    • Jaké jsou vaše slabé stránky, ve kterých se potřebujete rozvíjet? (1-2 minuty).
    • Řekněte nám, jaké vlastnosti by měl mít člověk, který se o tuto pozici uchází. (1-2 minuty).
    • Samozřejmě se připravte i na otázky, které souvisí přímo s náplní práce.
    • Pro inspiraci se podívejte na youtube.cz, kde najde pár instruktážních videí na toto téma. Doporučujeme obzvláště možnost vyzkoušet si  video pohovor nanečisto a detailní komentář a záznam reálného videopohovoru, v programu, se kterým se pravděpodobně setkáte, pokud se budete ucházet o práci ve větších firmách.
  • Připravte se na ten nejhorší scénář. Představte si, co nejhoršího vás může v den videopohovoru potkat, například:
    • Videopohovor by měl dnes proběhnout a vy nejste ve své kůži? Kruhy pod očima, chraplavý hlas a opuchlý obličej po probdělé noci. Důležité je se dobře vyspat a být v pohodě, myslete na to už den předem.
    • Očekáváte, že videopohovor bude v cizím jazyce. Pokud se ucházíte o místo, u kterého byl požadavek cizí jazyk, začněte celou přípravu v tomto jazyce. Může se stát, že v něm bude třeba polovina otázek a zbytek v rodném jazyce.
    • Na otázky bude málo času. Připravte si proto krátké a výstižné odpovědi. V případě, že času bude více, je jednoduché nějaké informace přidat.
  • Finálně dolaďte místo, kde video pohovor proběhne: osvětlení, techniku, ozvučení,… pak už se věnujte oblečení, účesu, slečny a dámy nezapomenou na make-up,  atd.
    • Pokračujte v mluvení na kameru se záznamem a pouštějte si jej a vylepšujte nedostatky. Postupně budete nabírat sebedůvěru a tréma se bude rozplývat.
    • Pokud dostanete v zadání, že součástí videopohovoru bude prezentování nějakého tématu, pořádně si nacvičte práci s podklady.  Například s jednostránkovou prezentací vytištěnou na papír – musíte ji ukázat tak, aby byl dobře čitelný na videozáznamu a umístit ho před kameru tak, aby jste na něm například mohli něco ukazovat. Nebo si dopředu natrénujte sdílení obrazovky, ať vás to nerozhodí, když budete video k přijímacímu pohovoru natáčet.
  • A zde jsou linky na rady před klasickým nebo online pohovorem u několika firem, ale instrukce vám pomohou i všeobecně.
  • Samozřejmostí je připravit si odpovědi na nejčastější otázky u pohovoru.

Pokud se vám podaří během přípravy natočit a zpětně si pustit 5 cvičných videopohovorů, bude to dobré, pokud jich stihnete 10 a v každém z nich něco zlepšíte, budete skvěle připraveni.

 Příprava v den video nebo online pohovoru

  • Pokud jste připraveni videopohovor uskutečnit, zajistěte si na přípravu a samotný videopohovor alespoň jednu hodinu.
  • Až budete mít všechno připraveno, dejte si zhruba čtvrt hodiny na rozmluvení a opakování odpovědí na časté otázky – samozřejmě si vše ještě jednou můžete nahrát na kameru a přehrát. To vás opět trochu uvolní a uklidní jelikož už by jste v tuto chvíli měli být připraveni.
  • Eliminujte všechny rušivé vlivy, jako jsou kříčící děti, zvonící mobil či hrající televizi. Vyberte vhodný okamžik, kdy budete mít na videopohovor klid. Doba spuštění aplikace je pouze na vás.
  • A pak už spusťte aplikaci přes link, který jste v pozvánce obdrželi, sledujte instrukce na obrazovce, usmívejte se a a ukažte nadšení a svoje zkušenosti. Nezapomeňte, že pozvánku k video pohovoru dostali i další uchazeči o tuto pozici, takže poctivá příprava se určitě vyplatí.
  • Po spuštění aplikace buďte připraveni, že těch 10-15 minut poběží velice rychle, jedna otázka se bude objevovat ihned za tou předchozí. Takže pokud si připravíte nějaké „taháky“, v podstatě se na nebudete mít čas ani podívat.
  • U online pohovoru to bude podobné, přes link, který obdržíte emailem se přihlásíte, aktivujete kameru a mikrofon a můžete začit. Dopředu si ale vyzkoušejte, zde si nebudete muset aplikaci nejdříve stáhnout do počítače, a to zabere určitý čas.

Další rady a tipy Pracovní pohovor Otázky při pohovoru Připravte se na pohovor